Wiele osób pragnących zadbać o formę fizyczną i sylwetkę z różnych powodów nie może sobie pozwolić na regularne odwiedzanie siłowni. W takiej sytuacji znakomitym rozwiązaniem jest zorganizowanie pomieszczenia do ćwiczeń w zaciszu własnego domu – np. na poddaszu lub w garażu. Powinna się w nim znaleźć przede wszystkim porządna ławka treningowa.
Zaskakująca funkcjonalność
Standardowa ławka treningowa to niezbyt skomplikowany sprzęt, który składa się z wygodnego siedziska, regulowanego oparcia, zagłówka oraz stalowej konstrukcji nośnej. Pozwala na efektywne rozbudowywanie i modelowanie większości grup mięśniowych występujących w ludzkim ciele – począwszy od klatki piersiowej i pleców, poprzez barki i brzuch, a skończywszy na bicepsach czy tricepsach. Można na niej z powodzeniem wykonywać takie ćwiczenia, jak choćby wyciskanie sztangi leżąc, rozpiętki, przenoszenie hantli za głowę i nad głowę, wiosłowanie jednorącz lub oburącz w opadzie tułowia, uginanie ramion w pozycji siedzącej, skłony boczne, brzuszki, a nawet francuskie wyciskanie w siadzie. Dodatkowo ławka treningowa jest zazwyczaj przystosowana do łatwego zamocowania kilku praktycznych akcesoriów wpływających na urozmaicenie aktywności siłowej. Mowa tutaj o wolnostojącym wyciągu, poręczach do tricepsów, modlitewniku i dolnej prasie służącej stricte do kształtowania mięśni nóg.
Gwarancja szybkiego osiągnięcia zakładanych celów
Ławka treningowa doskonała jakość pomimo swojej ogromnej funkcjonalności posiada mocno ograniczone gabaryty (przeciętna długość wynosi ok. 120 cm, szerokość – 40 cm, a wysokość – 50 cm), dzięki czemu zajmuje niewiele cennego miejsca w pomieszczeniu przeznaczonym do ćwiczeń. Dopuszczalne maksymalne obciążenie mieści się w granicach 200-300 kilogramów, co daje możliwość swobodnego użytkowania przez osoby o zróżnicowanej masie ciała. Spore znaczenie ma z pewnością fakt, że omawiana konstrukcja jest świetnym sprzymierzeńcem zarówno w zwiększaniu objętości tkanki mięśniowej, jak i w:
- niwelowaniu bolesnych dolegliwości kręgosłupa
- wzmacnianiu ogólnej koordynacji ruchowej
- zrzucaniu zbędnych kilogramów (podczas godzinnego treningu siłowego spalamy do 400 kcal)
- poprawie samopoczucia (intensywna aktywność fizyczna powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej potocznie hormonem szczęścia)
- regulowaniu pracy układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego
- łagodzeniu stresu
Jak by tego było mało, ławka treningowa stanowi doskonałą pomoc w dochodzeniu do pełni zdrowia po wszelkiego rodzaju kontuzjach zaistniałych w obrębie układu ruchu. Należy jedynie pamiętać, aby stworzenie planu rehabilitacji powierzyć doświadczonemu fizjoterapeucie.