Ławka treningowa – kiedy warto w nią zainwestować?

Skuteczny trening wymaga stosowania różnorodnych ćwiczeń, a niekiedy zwiększania wagi podnoszonych ciężarów. W tym celu warto zaopatrzyć się w ławkę do ćwiczeń, która ułatwia rozwijanie kilku partii mięśniowych. Podpowiadamy, jakie są zalety takiego sprzętu.

Ławka do ćwiczeń – dlaczego warto?

Ławka do ćwiczeń to sprzęt stanowiący podstawowe wyposażenie każdej profesjonalnej siłowni. Ponadto jest wybierany przez miłośników treningów z ciężarami, którzy decydują się na ćwiczenia w domu. Jest to doskonała opcja dla osób nie czujących się dobrze w tłumie nieznanych sobie osób. Wbrew pozorom omawiany sprzęt sprawdzi się nie tylko przy ćwiczeniach rozwijających mięśnie klatki piersiowej. Umiejętnie wykorzystany pozwala na trening takich partii jak tricepsy, plecy, barki, bicepsy, a nawet nogi. Ćwiczenia na ławce dają możliwość wzmacniania mięśni, poprawy kondycji i wytrzymałości oraz wypracowywania prawidłowej postawy ciała. Poza tym jak każda aktywność fizyczna stymulują wydzielanie hormonów szczęścia, które poprawiają ludzkie samopoczucie. Odpowiednio użytkowana ławka treningowa wzmacnia mięśnie oraz psychikę trenujących.

Rodzaje ławek do ćwiczeń

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje ławek co ćwiczeń, są to modele:

  • proste – pozwalają na wykonywanie wszystkich elementarnych ćwiczeń ze sztangą w pozycji leżącej,
  • skośne – dają możliwość izolowania i treningu dolny partii mięśni klatki piersiowej,
  • regulowane – najbardziej uniwersalne, pozwalają na trenowanie wszystkich części klatki piersiowej.

Warto zaznaczyć, że ławki mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria ułatwiające i urozmaicające trening. Jednym z nich jest modlitewnik umożliwiający rozwój mięśni ramion. Poza tym wiele modelów ławek występuje w komplecie z stojakami na hantle lub sztangę, co daje możliwość ich bezpiecznego przechowywania.

Przykładowe ćwiczenia na ławkach

Istnieje szereg ćwiczeń z wykorzystaniem ławki, które cieszą się dużą popularnością, a najważniejsze z nich to:

  • wyciskanie sztangi leżąc – klasyczne ćwiczenie angażujące mięśnie klatki piersiowej oraz ramion. Może być wykonywane na ławce prostej oraz skośnej. Podczas jego wykonywania należy pamiętać o nie odrywaniu stóp od podłoża.
  • wyciskanie francuskie leżąc – przenoszenie hantli za głowę leżąc to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybki wzrost masy i siły tricepsów.
  • wiosłowanie hantlami – w tym przypadku ławka przydaje się jako oparcie dla trenującego, który rozwija górne części mięśni pleców.
  • uginanie ramion siedząc – można je wykonywać z modlitewnikiem lub bez. Stanowi tradycyjny sposób na rozwijanie bicepsów.